ERBAŞLAR TOPLU KONUT YERLEŞKESİ


ORDU / TÜRKİYE / 2012
 

Ordu plaj bölgesinde E:1,5 ve Z+6 kat üzerinden yaptığımız yerleşme seçenekleri arasından tüm konutların ışık ve manzaradan maksimum derecede yararlanacak biçimde yerleştirilmiştir.

Bu yerleşme biçimi bize sosyal etkileşimi güçlendirecek ve farklı kullanımlara izin verecek dış mekan yaratma imkanı sağlamaktadır.

Bu yoğunluk hesabından çıkan konut sayılarının büyüklüğü düşünüldüğünde iki iç avlulu bir düzenin oluşması bizim tarafımızdan özellikle arzulanmıştır. Çünkü bu  iki avlu aracılığıyla dış mekanı kullanacak olan kalabalık gruplar 2'ye ayrılarak daha sakin bir yaşam çevresinin oluşmasına imkan vermektedir.

Bunun dışında avlulardan biri -4,50 kotunda yaratılan çökertilmiş avlu etrafında yüzme havuzu, alış veriş birimleri ve diğer sosyal donatılar yer almaktadır. Diğer iç avlu ise otopark kullanımlarına ayrılmıştır.

Projede üzerinde durduğumuz en önemli konuların başında kitle plastiğinin yanı sıra çevreye değer katacak - farkındalık yaratacak - bir kent cephesinin yaratılması arzusudur.

Bunun için cepheler her bir konutun bütün içinde kendini var edecek biçimde tasarlanmıştır. size göndermiş olduğumuz fotoğraflardan da izleyebileceğiniz gibi geleneksel yapım teknikleri ve malzemeleri kullanarak bu etkinin elde edilmesi oldukça kolaydır.

Bize göre bu tasarım hem sizin firmanızın kurumsal kimliğini öne çıkaracak hem de bizim bu konudaki duyarlılığımızı mimarlık kamuoyuna yansıtacaktır..