BALIKESİR ÇAMLIK KENTSEL VE MİMARİ TASARIM ULUSAL PROJE YARIŞMASI


Balıkesir / Türkiye / 2006
 

 

  1. 1.     KARARLAR

 

 

ÇAMLIK TEPESİ BALIKESİR KENTSEL DOKUSUNUN BİR LANDMARK’IDIR . TEPEYE ADINI VEREN ÇAM ORMANI NE YAZIK Kİ YANARAK BÜYÜK BİR TAHRİBATA UĞRAMIŞTIR.BUGÜN Kİ GÖRÜNTÜSÜ İÇİNDE, SÖZ KONUSU TEPENİN DOĞAL DEĞERLERİ ONARILARAK KENTSEL YAŞAM İÇİNDE YERİNİ ALMASI ÖNCELİKLİ SORUN ALANINI OLUŞTURMAKTADIR.

 

  1. 2.     BÖLGELEME TASARIMI

 

ÖTE YANDAN MAKRO PLANDAN YOKSUN KENTLEŞME, ÇAMLIK TEPESİ’Nİ TEHDİT ETMEKTEDİR. BU NEDENLE TEPENİN YEŞİL BİR TAMPON BÖLGEYE GEREKSİNİMİ VARDIR. YARIŞMA PROGRAMINDA İSTENİLEN KAPALI MEKANLAR DA ÖZELLİKLE PANORAMİK AÇIDAN ETKİN OLAN BÖLGELERDE KONUMLANMAMALIDIR.

 

  1. 3.     ULAŞIM İLİŞKİLERİ KURGUSU

 

ÇAMLIK TEPESİ’NİN KENTSEL DOKU İÇİNDEKİ KONUMU VE EĞİM YAPISI DİKKATE ALINDIĞINDA ALANA ERİŞİM VE ALAN İÇİ TAŞIT ULAŞIMI DOĞAL YAPIYI TEHDİT ETMEKTEDİR. BU NEDENLE ÖNERİMİZ ALANI BİR RİNG OLARAK ÇEVRELEMEKTE VE TEPENİN EN ÜST NOKTASINDA MERKEZİ BİR DURAKLA NOKTALANDIRMAKTADIR. ÖZELLİKLE ATATÜRK ANITI VE YAKIN ÇEVRESİNDE YAPILACAK RESMİ TÖRENLER İÇİN DURAK VE OTOPARK ALANINA GEREKSİNİM VARDIR.

 

BUNUN DIŞINDA ALANA EN ÖNEMLİ ERİŞİM BİR TELEFERİK HATTI İLE SAĞLANMAKTADIR. KENT MERKEZİNDE İSTASYON MEYDANI’NDA OLAN BU HATTIN İLK DURAĞI  TEPEDE YİNE EN ÜST NOKTADA SONLANMAKTADIR. BU NOKTADA ALAN İÇİN REKREATİF ODAKLARA, YAYA BAĞLANTILARI İLE SAĞLANMAKTADIR.

 

 

        4.  PEYZAJ KONSEPT TASARIMI

 

  BALIKESİR ÇAMLIK TEPESİ BÖLGESİNDE BİR KISIM ARAZİNİN ORMAN YANGINI İLE TAHRİP OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR. GEREKLİ TOPRAK İYİLEŞTİRME İŞLEMLERİ YAPILARAK BU ALANIN YENİDEN DOĞAL GÖRÜNÜM KAZANMASI ÖN GÖRÜLMÜŞTÜR.AĞAÇ TÜRÜ OLARAK BÖLGEDE HAKİM OLAN AĞAÇ TÜRÜNDEN YOLA ÇIKILMIŞTIR.

 

BALIKESİR’İN KÜLTÜREL GELENEKLERİNE BAKILDIĞINDA KOLONYA YAPIMININ AYRICALIĞI GÖZE ÇARPMIŞTIR. BİTKİLENDİRME TASARIMINDA DA BU FAKTÖR ÖN PLANDA TUTULMUŞTUR. SEYİR PLATFORMU OLARAK DÜŞÜNÜLEN ALANIN DOĞAYI HİÇ BOZMAYARAK ELE ALMASI TASARIMI FARKLI KILMAKTADIR. PLATFORMUN ALT KISMI TAMAMEN GÖLGE ALTINDA DA KALSA ARA ARA AÇIKLIKLARDAN IŞIK ALACAKTIR. GÖLGELİK ALAN TAMAMEN YER ÖRTÜCÜ VE SARILICILAR İLE KAPLANACAKTIR.AÇIKLIKLAR DA KOLONYANIN ANA MADDELERİ OLAN LİMON VE PORTAKAL AĞAÇLARI İLE BİTKİLENDİRİLME DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.KOT FARKLARININ FAZLA OLDUĞU AÇIKLIKLARDA İSE BU ÖNERİ YAPILMAYACAKTIR.

 

DOĞAL OLARAK BIRAKILAN ORMANLIK ALAN İÇERİSİNDE ARAZİNİN EĞİMİNDEN YARARLANILARAK İNSANLARA FARKLI HEYECANLAR VERMESİ  AMACIYLA KADEMELİ ÇİÇEK TERASLARI TASARLANMIŞTIR.FARKLI RENKTE FARKLI KOKULAR SUNAN ÇİÇEKLERLE DOĞALLIK İÇERİSİNDE RENK CÜMBÜŞÜ YARATILMIŞTIR.AMAÇ İNSANLAR ÜZERİNDE HEYECAN,COŞKU,SEVİNÇ,MUTLULUK DUYGULARINI CANLANDIRMAKTIR.

 

MİMARİ YAPILARIN SEYİR MESAFELERİ VE BULUNDUKLARI KONUMA GÖRE ÇEVRELERİNDE YAPILACAK OLAN YEŞİL ALAN DÜZENLEMELERİ DAHA FARKLI ELE ALINMIŞTIR. AZ BOYLANAN,BUDAMAYA ELVERİŞLİ BODUR BİTKİLERİN DİKİMİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.BOYLU AĞAÇ KULLANILMAMASINDAKİ AMAÇ YAPILARIN MANZARA YÖNLERİNİN KAPANMAMASIDIR.BU YEŞİL ALANLARDA DAHA ÇOK AKDENİZ İKLİMİNİN DE ETKİSİYLE MAKİ BİTKİ ÖRTÜSÜNE YÖNELİK BİTKİLENDİRME  DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR. ALANI BİR KORDON ALTINA ALAN YÜRÜYÜŞ YOLLARI  DOĞAL İZLER YARATACAK BİÇİMDE BİTKİLENDİRİLMİŞTİR.

 

SONUÇ OLARAK: BALIKESİR ŞEHRİ’NDE KİŞİ BAŞINA 2 M2 DEN DAHA AZ BİR YEŞİL ALAN DÜŞTÜĞÜ BİLİNMEKTEDİR. BU BAĞLAMDA GENEL BİTKİLENDİRME KRİTERLERİNDE HER BİR KİŞİNİN YEŞİL ALAN İHTİYACINI KARŞILAMAK  TEMEL AMAÇ   OLARAK ELE ALINMIŞTIR.

 
  1. 5.     ÇAMLIK TEPESİ İHTİYAÇ PROGRAMI VE MİMARİ KURGUSU

 

İHTİYAÇ PROGRAMININ ÇAMLIK TEPESİ’NDE MİMARİ AÇIDAN NASIL VARLIK BULACAĞI ÇALIŞMANIN EN ÖNEMLİ SORUNSALIDIR. TEPENİN KENT İÇİN ADETA GÖZ NİTELİĞİNDE OLMASI BU MÜDAHALENİN GÖZ VE GÖZLÜK İLİŞKİSİ İÇİNDE YORUMLANMASI GEREKİR. BU NEDENLE ÖNERİMİZ TEPENİN DOĞAL YAPISINI DEĞİŞTİRECEK MÜDAHALELERDEN ÇOK, BU DOĞAL YAPININ, MİMARİ YAPISIYLA BİRLİKTE VAROLACAĞI ÇÖZÜMLERE YÖNELMİŞTİR. BİR AĞAÇ GÖVDESİ GİBİ DOĞAL YAPIYLA SERBEST İLİŞKİ KURAN AYAKLAR MEKANLAR İÇİN GEREKLİ OLAN PLATFORMLARI TAŞIMAKTADIR.

 

A- ATATÜRK ANITI VE YAKIN ÇEVRESİ

 

MİMARİ KONSEPT: BENGÜ – SONSUZLUK/ÖZGÜRLÜK

 

BALIKESİR, KURTULUŞ SAVAŞI’NDA İŞGALE KARŞI İLK HAREKETLERİN BAŞLADI İLLERDEN BİRİDİR. REDDİ İLHAK ADINDA, BİR ARAYA GELEN KIRKBİR DELEGE İZMİR İŞGALİNE KARŞI TEPKİLERİNİ ORTAYA KOYMUŞLARDIR. ATATÜRK ANITI ÖNERİMİZ TEPENİN EN ÜST NOKTASININ SUNDUĞU HİYERARŞİK OLANAKTAN YARARLANARAK BENGÜ/ÖZGÜRLÜK TEMASINI İŞLEMEKTEDİR. VATAN ADINI VERDİĞİMİZ YÜRÜYÜŞ PLATFORMUNUN İKİ YANINDA YER ALAN, KIRKBİR DELEGEYİ TEMSİL EDEN MİMARİ ELEMANLAR, FARKLI AÇILARLA YERLEŞTİRİLEREK GÖRSEL VE PSİKOLOJİK AÇIDAN İŞGALE KARŞI DİRENİŞİ TEMSİL ETMEKTEDİR. DİRENİŞİ ANLATAN BU KURGU, SONUNDA ÖZGÜRLÜK KAPISI İLE DEVAM ETMEKTEDİR. BU KAPI İÇİNDE KURTULUŞ SAVAŞI’NIN LİDERİ ATATÜRK’ÜN CAM LEVHA ÜZERİNDE IŞIKLANDIRILMIŞ BİR PORTRESİ TÜRK BAYRAĞI İLE BİRLİKTE YER ALMAKTADIR. KAPININ DEVAMINDA İSE BENGÜ/SONSUZLUK-ÖZGÜRLÜK AÇILIMI YER ALMAKTADIR.

 

B- SEYİR TERASI

 

 

 

C- KAFETERYA

 

 

D- ALAN İÇİ ODAKLAR

 .

 

E-KÜLTÜR MERKEZİ

 .