MALTEPE BÖLGE PARKI FİKİR PROJESİ YARIŞMASI


İstanbul / Türkiye / 2007
 

MALTEPE BÖLGE PARKI YOĞUN AĞAÇLIK BÖLGELERLE TANIMLANMIŞ  AÇIK ALANLAR İLE KONUT BÖLGELERİ, MALTEPE ÜNİVERSİTESİNİN KAMPUS ALANI, CEZAEVİ VE VADİ TABANINDAKİ  KİMİ YERLEŞİM BÖLGELERİ GİBİ ALANDAKİ DOĞAL VE YAPAY EŞİK ALANLARINI İÇEREN BİR YAPIYA SAHİPTİR.

BU KAPSAMDA BÖLGE PARKI İÇİNDEKİ ÇEŞİTLİ EŞİKLER ŞUNLARDIR;

1-ORMAN ALANLARI

2-DERELER

3-KARAYOLU

4-ASKERİ ALANLAR

5-ENERJİ NAKİL HATTI

6-ÜNİVERSİTE ALANI

7-MEVCUT YAPILAR

8-MÜLKİYET DESENİ

BİZİM ÖNERİMİZ  BU EŞİKLERİ  YARATICI BİR FİKİRLE BİR ARAYA GETİRECEK MEKANSAL ORGANİZASYONLARI GERÇEKLEŞTİRMEK ÜZERİNE KURULUDUR. BU BAĞLAMDA;

 

DOĞA RESTORASYONU;

ALANDAKİ MEVCUT YEŞİL DOKUNUN SAHİP OLDUĞU  DOĞAL BİTKİ YAŞAM ORTAMLARINI - HABİTATLARI - BOZMAKSIZIN, BOZULMUŞ EKOSİSTEMİ ONARMAYA DÖNÜK DÜZENLEME ÇALIŞMALARI YAPARAK ALANDAKİ YEŞİL SÜREKLİLİĞİ BÖLGE PARKINA DÖNÜK İŞLEV GRUPLARI İLE SÜRDÜRMEK. MEVCUT ORMAN DOKUSU GELİŞTİRİLİP TÜR OLARAK ZENGİNLEŞTİRİLEREK BİTKİ MÜZESİ ULAŞIM AĞI ÇEVRESİNDE FARKLI TÜRLER İÇEREN ARBORETUM’LAR DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.

HASBAHÇE;

KUZEYDOĞU  VE GÜNEYBATI EKSENİNDE BİR VADİ OLUŞTURAN PARK ALANINI, MALTEPE ÜNİVERSİTESİNİN  YEŞİL ALANLARINIDA SİSTEMİN BİR PARÇASI HALİNE GETİRECEK EKOLOJİK KORİDORU BÜTÜN BÖLGE PARKININ ETKİNLİK ALANLARINIDA İÇERECEK  BİÇİMDE BİR TERASLARDAN OLUŞAN BİR DOĞA PARKI YARATMAK.

 

SU PARKI;

PROJE ALANINDA MEVSİMSEL DEĞİŞİMLER GÖSTEREN VE KORUNMASI GEREKEN  DERE YATAKLARINI, SAHİP OLDUĞU ENDEMİK TÜR POTONSİYELLERİNİ DE DİKKATE ALARAK BİR SU PARKI TASARLAMAK. BUNUN İÇİN ARAZİNİN UYGUN KOTLARINI KULLANARAK BİR REGÜLATÖR OLUŞTURULACAKTIR.

KATILIM STRATEJİSİ;

 

HASBAHÇE; BÖLGE PARKINI GÜNEYBATI - KUZEYDOĞU  EKSENİNDE DOĞRUSAL BİR ŞEKİLDE GEÇEN ANA ULAŞIMA PARALEL OLARAK TASARLANMIŞTIR. BU BÖLGE GÜNEYBATIDA KONUT YERLEŞMELERİ İLE   

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ, KUZEY DOĞUSUNDA CEZAEVİ, KUZEY BATIDA İSE KONUT YERLEŞİMLERİ İLE KOMŞULUK İLİŞKİSİ İÇİNDEDİR. BİZİM TASARIMIMIZIN EN ÖNEMLİ AÇILIMLARINDAN BİRİ KATILIMCI BİR ANLAYIŞLA BU BİRİMLERİ YARIŞMA ALANINA KATMAYA ÇALIŞMASIDIR.ŞÖYLEKİ;

1_CEZAEVİ VE TUTUKLULAR:

BÖLGE PARKI İÇİNDE BÜYÜK BİR YÜZEYE SAHİP OLAN CEZAEVİ YERLEŞKESİNİ  BÜTÜNCÜL BİR PEYZAJ TASARIMIYLA SİSTEME DAHİL EDERKEN ÖZELLİKLE AYRINTILI YAPILACAK BİR ADLİ VE SOSYAL ÇALIŞMA SONUCU GELİŞTİRİLECEK PLANLAMA İLE TUTUKLULARI BÖLGE PARKININ BAKIM VE ONARİMİNDA GÖREVLENDİRİLMESİNİ ÖNGÖRMEK.

2_MALTEPE ÜNİVERSİTESİ:

BENZER BİR ŞEKİLDE BÜTNCÜL BİR YAKLAŞIMLA TASARLANAN PEYZAJ PROJESİ KAPSAMINDA KAMPUS ALANINI VE KULLANICILARINI PARKIN ANA UNSURLARINDAN BİRİ HALİNE GETİRMEK.

3_KONUT ALANLARI:

KENTSEL DOKUDA NİTELİKLİ YAŞAMA  MEKANLARINDAN YOKSUN BİR ŞEKİLDE GELİŞEN KONUT ALANLARINIVE KULLANICILARINI PARK ALANINDA ÖNERİLECEK ÇEŞİTLİ İŞLEV ALANLARI İLE BULUŞTURMAK.