TC BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ KANÇILARYA BİNASI ULUSLARARASI MİMARİ PROJE YARIŞMASI


Berlin / Almanya / 2007
 

      BÜYÜKELÇİLİK BİNASININ YAPILACAĞI ALAN ÖNEMLİ DOĞAL GÜZELLİKLERİ VE TARİHSEL İZLERİ  BARINDIRMAKTADIR. BUNLAR 2. DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA GERÇEKLEŞEN HAVA SALDIRISI SIRASINDA YIKILAN YAPININ KALINTILARI, ALANDA YER ALAN ÇINAR AĞACI VE ÜNLÜ TİERGARTEN PARKIDIR.

     ÇINAR AĞACININ BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ İNCELENDİĞİNDE, UZUN ÖMÜRLÜ BİR AĞAÇ TÜRÜ OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR. BU AĞAÇLAR ZAMAN İÇİNDE ESKİYEN, DIŞ ETKENLER SONUCU BOZULAN GÖVDESİNDEKİ KABUK YÜZEYİNİ DEĞİŞTİREREK YENİ, SAĞLIKLI BİR GÖVDE KABUĞU  OLUŞTURMA ÖZELLİĞİNE SAHİPTİRLER. BU NEDENLE ÇINAR AĞACININ GÖVDESİ GRİ, YEŞİL VE SARI RENKTE YAMALI BİR GÖRÜNTÜ OLUŞTURUR. DOLAYISIYLA NE KADAR YAŞLI OLURLARSA OLSUNLAR HER ZAMAN MÜKEMMEL BİR GÖVDE YÜZEYİNE SAHİPTİRLER. BUNUN DIŞINDA ÇINARIN BİR BAŞKA ÖZELLİĞİ DE YAPRAK SAPLARININ DİP BÖLÜMÜNÜN KIŞ TOMURCUKLARINI BİR KÜLAH GİBİ ÖRTEREK ONLARI SOĞUKTAN KORUMASIDIR.

      ALANDA PLATANUS OCCİDENTALİS ADI VERİLEN BATI ÇINARI YER ALMAKTADIR. TASARIM KONSEPTİMİZ TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ’Nİ  ANADOLU’YA ÖZGÜ BİR ÇINAR TÜRÜ OLAN  PLATANUS ORİENTALİS YANİ DOĞU ÇINARI ANALOJİSİ OLARAK YORUMLAMAKTIR

      TASARIM, KONUM PLANI ÖLÇEĞİNDE İRDELENDİĞİNDE DUVAR ÖRGÜSÜNÜ ÇAĞRIŞTIRMAKTADIR. TASARIMIN DUVARI ÇAĞRIŞTIRMASI RASLANTISAL DEĞİLDİR. BERLİN DUVAR HİKAYELERİNİ BELLEĞİNDE CANLI TUTAN BİR KENTTİR. SAVAŞ SIRASINDA YIKILAN DUVARLAR, SAVAŞ SONRASI BERLİN’İ AYIRAN DUVARLAR, BERLİN’İ BİRLEŞTİRMEK İÇİN YIKILAN DUVARLAR, BERLİN’İ YAŞATMAK İÇİN YAPILAN DUVARLAR GİBİ.

     YAŞAMIN, MEKANIN VE ZAMANIN TANIĞI OLARAK YIKILAN, YAPILAN VE  ONARILAN DUVARLAR ÖNERİMİZİN TEMEL KONSEPTİNİ OLUŞTURAN ÇINAR AĞACININ GÖVDE YÜZEYİNİN KABUK DEĞİŞTİRME HAREKETİ OLARAK YORUMLANMAKTADIR.

     ALMANYA VE TÜRKİYE, SAVAŞI EN İYİ BİLEN VE ANLAYAN ÜLKELERDİR. YAŞANAN BÜYÜK YIKIMLARA RAĞMEN YENİDEN ORTAYA ÇIKAN GÜÇLÜ TOPLUM VE DEVLET YAPISI, TIPKI ÇINAR AĞACININ DIŞ ETKENLER SONUCU BOZULAN GÖVDE KABUĞUNU DEĞİŞTİREREK SAĞLIKLI BİR DOKU OLUŞTURARAK KENDİNİ YENİLEMESİ GİBİ GÖRKEMLİ VE SOYLU BİR ŞEKİLDE VARLIĞINI SÜRDÜRMEKTEDİR.

 

     PROJE ALANINDA YER ALAN SAVAŞ KALINTILARI SADECE SEYİRLİK BİR OBJE OLARAK DEĞİL YENİ MEKANSAL VAROLUŞ İÇİNDE YAPI İLE BİRLİKTE YORUMLANMIŞTIR. TIPKI TARİHSEL SÜREÇTE ÜST ÜSTE KURULARAK BİR SONRAKİ UYGARLIĞA ALT YAPI OLUŞTURAN ANTİK YERLEŞMELER, HÖYÜKLER GİBİ.

      DUVARI VAR EDEN YAPI ELEMANLARINI BİR ARADA TUTAN BAĞLAYICI MALZEME TIPKI ÇINAR AĞACININ YAPRAKLARINI AÇMASI İÇİN OLUŞTURDUĞU BİYOLOJİK HAREKETTEKİ GİBİ (ÜREME POLENİNİ SAKLAMASI) BİR ULUSU OLUŞTURAN ÇOK KATMANLI YAPIYI BİR ARADA TUTAN BİLİNÇ DÜZEYİ -TÜRK KİMLİĞİ- İLE ÖRTÜŞMEKTEDİR.

   

      ÖNERİMİZDE TÜRK BÜYÜK ELÇİLİĞİ’NİN İMAJ SORUNU BİÇİMSEL OLARAK DEĞİL, TÜMÜYLE KAVRAMSAL DÜZEYDE YORUMLANMIŞTIR. ÖZELLİKLE BİNLERCE YILLIK, DEVLET KURMA GELENEĞİNE SAHİP BİR ULUSUN YARATTIĞI GENÇ, DEMOKRATİK VE LAİK CUMHURİYET İÇİN BİR İDEAL HALİNE GELMİŞ ATATÜRK’ÜN BELİRTTİĞİ ‘ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİ’ VURGUSU YAPININ BİÇİMSEL DİLİNİ BELİRLEMİŞTİR.

       RASYONELLİK, YALINLIK, NETLİK VE BASİTLİKLE BATI MODERNİZMİNE YAKLAŞILIRKEN, MEKANSAL ORGANİZASYON BU ANLAYIŞ İÇİNDE SOKAK ARACILIĞIYLA  ANADOLU’YA  ÖZGÜ MİSTİK, DİNAMİK, DOĞA İÇİNDE  FANTASTİK BİR YOLCULUĞA ÇIKILMAKTADIR.